W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Jak to Jethro Tull pokonało Metallikę
dodane 25.06.2011 00:54:05 przez: ToMek
wyświetleń: 4744
Wszyscy doskonale wiemy, że w 1989 roku Metallica straciła nagrodę Grammy na rzecz Jethro Tull. Szczegóły tego wydarzenia opisuje w ciekawym artykule witryna phoenixnewtimes.com, a tłumaczenie którego to materiału nadesłał Mi_rai.
Jednym z najlepszych momentów w „The Simpsons” w roku 1993 gdzie w jednym z odcinków dowiadujemy się że Homer, Dyrektor Skinner, Barney i Apu byli członkami fryzjerskiego kwartetu zwanego „The Be Sharps”. Zespół był tak dobry że zdobył nagrodę Grammy za „najlepszy album zespołu fryzjerskiego”. W którymś momencie Homer nie ma drobnych aby dać napiwek chłopcu hotelowemu więc oferuje mu swoją statuetkę Grammy. Chłopiec hotelowy po zobaczeniu statuetki zrzuca ją z balkonu i głos spoza ekranu krzyczy „Ej, nie zrzucaj na dół swoich śmieci!” Taaa, pojechał mu po całemu [sick burn].



Jakieś 18 lat później, opinia większości ludzi na temat Grammy nie zmieniła się zbytnio. Większość dziennikarzy oraz muzyków uważa że coroczna ceremonia straciła kontakt [z muzyką], więc jej opinia jest w jakiś sposób zasłużona, co nie znaczy że wybierający [kto ma otrzymać Grammy] okazjonalnie nie wybierają dobrze. Czasami patrzenie wstecz zmienia naszą opinię tego czy wybrali dobrze czy też nie, w końcu wydaje się całkiem szalone że Milli Vanilli [zespół któremu została odebrana nagroda Grammy, polecam poczytać o tym bo to zabawne ; p – MI_rai] zdobyłoby Grammy teraz, ale w 1990 roku, nie było to tak naciągane. Czasami, jednak, [wybierający] Grammy, wybierają źle, zabójczo źle.


Po trzyletniej przerwie, Jethro Tull wypuściło album „Crest of a Knave” w roku 1987. Przez większość swojej kariery Jethro Tull znane było jako blues-rockowy zespół który okazjonalnie dodawał elementy muzyki folkowej do swoich piosenek. Są także jednym z niewielu rockowych zespołów który mocarnie [heavily] załączyli flet do swych utworów. Na „Crest of a Knave” zespół próbował udać się w bardziej „mięsistym” kierunku, przy pomocy rocka bardziej opartego na gitarze [electric-guitar-driven]. Wciąż nazywanie tego albumu „hard rockiem” byłoby naciągnięciem. „Crest” był o wiele cięższy niż „Aqualung” lub „Thick as a Brick” będąc szczerym, jednakże nie o wiele.

Rok później, Metallica wydała swój czwarty studyjny album (aczkolwiek pierwszy po śmierci basisty Cliffa Burtona), ”...And Justice for All”. Album jest uznawany przez większość fanów za jeden z ich najlepszych albumów, oraz w dużym stopniu dzięki częstemu puszczaniu przez MTV teledysku do „One” był to album który bardzo pomógł wybić im się do mainstreamu.

Na papierze, te dwa albumy, „Crest of a Knave” oraz „...And Justice for All” (tak szczerze zawsze się zastanawiałem kim jest tytułowy Al ; P – MI_rai), nie mogłyby bardziej się różnić, jeden z nich był w zasadzie definicją słowa „heavy” a drugi, natomiast, zawiera kogoś grającego na flecie. Zapytaj dowolnego „Metalowego maniaka” a ten ci powie że nie ma nic „heavy” we flecie.

Pomimo swych różnic, w roku 1989, i Metallica i Jethro Tull znalazły się wśród nominowanych na Trzydziestej Pierwszej Gali Nagród Grammy w kategorii „Najlepszy Album Hardrockowy/Metalowy” (to był także rok w którym ta kategoria została wprowadzona). Tego roku nominowani byli także AC/DC, Iggy Pop oraz Jane's Addiction. Metallica była oczywiście faworytem, nawet sami członkowie Jethro Tull tak myśleli, więcej, byli tak pewni że nie mają żadnych szans na wygraną że żaden z nich nie pojawił się żeby odebrać nagrodę z rąk prezenterów Alice Cooper oraz Lity Ford.



Z całym poszanowaniem dla Jethro Tull, „Crest of a Knave” nie jest złym albumem, po prostu nie należy do tej samej kategorii co „... And Justice for All” więc decyzja, żeby dać nagrodę Jethro Tull zamiast Metallice nie miała żadnego sensu, jednakże oba zespoły miały duży ubaw z tego, Metallica dodała w późniejszym nakładzie „... And Justice for All” słowa „PRZEGRANI nagrody Grammy” a Jethro Tull dodało reklamę w magazynie Billboard ze zdjęcie fletu oraz słowami „Flet to mocarny metalowy instrument”.

Nagroda Grammy za „Crest” pozostała jedyną w dorobku Jethro Tull, jednak wygrana zostaje jedną z najbardziej pamiętnych w historii nagród Grammy, Wszakże jak wiele zespołów może pochwalić się że byli bardziej metalowi od Metalliki, chociaż na jedną noc?



Mi_rai
Overkill.pl


Waszym zdaniem
komentarzy: 29
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
OVERKILL.pl © 2000 - 2024
KOD: Marcin Nowak