W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Co mówią muzycy Metalliki o utworach granych na żywo?
dodane 26.07.2017 18:05:34 przez: Elvis-Król
wyświetleń: 1188
Magazyn "Rolling Stone" zaprosił muzyków zespołu Metallica, by opowiedzieli co myślą o utworach, które na stałe wpisały się w listę koncertową trasy WorldWired.Poniżej prezentujemy wypowiedzi Czterech Jeźdźców o utworach, które wykonują na żywo.

"HARDWIRED"


"Robert Trujillo nazywa ten kawałek "idealną piosenką", ostatnia napisana na album. Uświadomienie sobie jako rodzic i dojrzały człowiek tego, że moje dzieci będą miały bezpieczne miejsce na tej planecie. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że wszystko na tej planecie jest poza naszą kontrolą, a wszystko może się spieprzyć. Dotykają nas różne aspekty ludzkości jak zemsta, maszyny, cienka linia między wygodą, a lenistwem i utratą technologii. Teksty przeważnie przesadzają z tym co robimy. Może chodzi o jakość powietrza, zanieczyszczenie świata czy brak szacunku dla ludzi. Czy człowiek idzie we właściwym kierunku to jest pytanie. I to jest zabawa, powiedzieć kurwa (fuck), choćby śpiewając, ale to tylko potężne słowo" - mówił James Hetfield.

"FUEL"


Kiedy zespół gra ten utwór, to po obu stronach sceny strzelają płomienie. "Nasze sceny nie należą do małych, więc potrzeba minimum 40 stóp wysokości płomienia, aby robiło to wrażenie. Jestem chłopcem w ciele mężczyzny, więc jeśli możesz mieć 40 stóp płomienia zamiast 10, to dlaczego nie? (śmiech). To jest po prostu fajne, aby poczuć gorączkę. To sprawia, że żyjesz" - mówił James Hetfield.

"NOW THAT WE'RE DEAD"


Metallica wystawia ogromne bębny na scenę. Jak mówi James "Wspólne bębnienie podczas wykonywania utworu "Now That We're Dead" ze wszystkimi członkami zespołu. Nie wiem czy zdaje to egzamin, ale uwielbiam ten moment, bo jest zabawny. Marzyłem o tym od dawna i w końcu się udało to zrealizować na żywo".

Pisaliśmy już o tym TUTAJ! (KLIK)"HALO ON FIRE"


"Moja inna ulubiona część tego zestawu to wstęp do Halo on Fire. Tylko ja sam, improwizacja i pełna swoboda. Lubię robić takie coś na zawołanie" - mówił James. Natomiast Kirkowi podoba się to jak fani ciepło przyjęli nowy materiał: "Miałem pomysł, że to będzie idealny kawałek do wykonania na żywo, ponieważ widownia może brać w nim udział. Jest wiele rzeczy, które są naprawdę idealne dla publiki, więc kiedy zaczynamy grać to ludzie biorą w tym czynny udział tak jak to sobie wyobrażałem, to naprawdę świetna zabawa".

Pisaliśmy już o tym TUTAJ! (KLIK)

DUET KIRKA I ROBERTA


W Baltimore, Hammett i Trujillo grali fragmenty utworów "I Disappear" i "Bleeding Me" jako duet podczas ich solowej przerwy. Następnie Robert oddał hołd tragicznie zmarłemu Cliffowi Burtonowi, który nagrał z zespołem trzy pierwsze albumy. To nie było coś, co zostało zaplanowane. Pewnej nocy po prostu zaczął grać utwór Cliffa (Anesthesia Pulling Teeth), a to zadziwiło wszystkich. Ostatecznie kiedy grasz takie solo, chcesz dać fanom cząstkę Cliffa i zarazem przekazać dla niego szacunek i miłość. Wydaje mi się, że było bardzo dobrze" - mówił Lars Ulrich."SAD BUT TRUE"


Za każdym razem, gdy Metallica gra hit z "Black Album" Hetfield pyta tłumu "czy ma być ciężko?" Nadal poszukujemy najlepszego riffu, tekstu, bębnów czy basu" powiedział James o pisaniu ciężkich utworów. "Stworzyliśmy wiele świetnych rzeczy, ale jest jeszcze więcej. Sad But True to tylko jeden z tych riffów. Pamiętam jak zagraliśmy to wtedy dla nowego producenta (Bob Rock) i rozgromiliśmy go tym. Powiedział coś w stylu, że jest to kaszmir naszych dni czy coś takiego. Co do rozpoczynania tego utworu na żywo, to myślę, że zgapiłem to od Kinga Diamonda. Obejrzałem kiedyś koncert zespołu Mercyful Fate z lat 80-tych gdzie King lubił opowiadać zabawne teksty łamanym angielskim. Coś typu "widać tam dyskoteki jakieś. Dlaczego nie pójdziecie stąd? Tutaj gramy ciężko. Zagramy ciężko dla was!". Chciał w ten sposób przekazać, że widzi fanów muzyki disko, więc zamiast powiedzieć tak, to powiedział o tych dyskotekach. A ja po prostu to przerobiłem po swojemu i stało się to częścią Sad But True".

"MASTER OF PUPPETS"


"Na trasie w 2014 roku zorganizowaliśmy nową koncepcję "Metallica by Request". Każdy fan mógł zagłosować i ułożyć swoją listę marzeń. Największą ciekawostką jest to, że utwór Master of Puppets na około 40 występów zawsze zajmował pierwsze miejsce. Głosowanie było jawne, każdy mógł podejrzeć ile jest głosów i Master zawsze był liderem, a za nim Fade to Black, Sandman i One" - mówił Lars Ulrich.

Pisaliśmy już o tym TUTAJ! (KLIK)

"SEEK AND DESTROY"


Zespół wychodzi na środek sceny, by zagrać jedną z pierwszych piosenek, które napisali. "Jesteśmy w niekończącej się misji, aby wszyscy poczuli się jak w pierwszem rzędzie. Więc Lars miał zamiar tam wyjść, a potem pomyślał i powiedział "Hej to jest jak garaż, więc bawmy się... Seek and Destroy!" To świetne zakończenie koncertu. Na dany koniec dnia to jedna z pierwszych, którą napisaliśmy. Wszyscy jesteśmy razem w tym małym punkcie na scenie, chodzi tutaj o muzykę i związek" - mówił James Hetfield. "Mam nadzieję, że to tłumaczy dlaczego jesteśmy razem" - dodał Lars Ulrich."ENTER SANDMAN"


"To po prostu musi być zagrane na koniec, to jest ten utwór" - mówił James Hetfield.


... i jak powiedział, tak też się i stało!

Źródło: "Rolling Stone"

Tłumaczenie, opracowanie i publikacja: Elvis-Król

Waszym zdaniem
komentarzy: 2
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Elvis-Król
27.07.2017 12:02:23
O  IP: 91.239.66.27
Rock

Masz rację, już poprawiłem że lista dotyczy trasy WorldWired, by nie było wątpliwości.

Dzięki za zwrócenie na to uwagi.
the_Rock
27.07.2017 09:59:19
O  IP: 165.225.84.75
"by opowiedzieli co myślą o utworach, które na stałe wpisały się w listę koncertową"

Na razie kawałki z HTSD są grane w ramach promocji tego albumu. Jest zbyt wcześnie, by mówić, że wpisały się na stałe do setlist, choć mam nadzieję, że tak właśnie będzie.

***

SBT świetnie wpasowuje się w setlisty bo jest powolny i ciężki (niższe strojenie).
Szkoda, że nie rotuje z innymi kawąłkami, które mają podobne cechy: Human, Devil's Dance, SKOM czy genialnym DREAM NO MORE.

OVERKILL.pl © 2000 - 2018
KOD: Marcin Nowak